Na czym polega homeopatia i czy warto ją stosować

Zainteresowanie niekonwencjonalnymi metodami leczenia staje się coraz popularniejszą alternatywą do metod, praktykowanych przez lekarzy. Mimo że w przypadku każdej choroby zawsze warto jest wybrać się na konsultację lekarską, część osób, zwłaszcza w tych przypadkach, gdy medycyna jest nieskuteczna lub wtedy, gdy praktycznie na każde schorzenie przepisywane są antybiotyki, bez przeprowadzenia odpowiednich badań, czy będą one skuteczne, taka postawa wydaje się być zrozumiała. Aby jednak zdecydować się na taki rodzaj leczenia, warto dogłębnie przeanalizować, na czym w zasadzie polega homeopatia i czy nie wyrządzi więcej szkód, niż pożytku.

Czym jest homeopatia i skąd się wzięła

Aby zrozumieć podstawy homeopatii, trzeba cofnąć się do roku 1810, kiedy to niemiecki lekarz, Christian Friedrich Samuel Hahnemann opublikował książkę, po latach badań i eksperymentów na sobie i swojej rodzinie, pod tytułem „Organon sztuki uzdrawiania”. Opisał on swoje doświadczenia w teorii i w praktyce na temat metod leczenia, które zakładają podawanie choremu bardzo małej dawki leku, który w przypadku zastosowania u osoby zdrowej wywołałby objawy choroby. Teoria „podobne należy leczyć podobnym” zakłada niwelowanie objawów choroby rozcieńczoną substancją, która podana w dużej ilości mogłaby je nasilać.

Główne zasady homeopatii

Oprócz tej najważniejszej, mówiącej o leczeniu na zasadzie podobieństwa, homeopatia cechuje się wdrożeniem kilku innych, które mają pomóc odzyskać choremu zdrowie. Są to, m.in.:

  • Uzdrawianie własną siłą witalną
  • Zasada minimum, stymulująca reakcje obronne organizmu
  • Indywidualizm leczenia
  • Potencjonowanie, czyli dynamizowanie zażywanych substancji (potrząsanie, ucieranie), w celu zminimalizowania efektów ubocznych

Zgodnie z zasadami homeopatii, zażywanie lekarstw może uzdrawiać wyłącznie na poziomie fizycznym, leki homeopatyczne zaś mają wyższe cele, które mobilizują organizm ludzki do walki z chorobami.

Składniki leków homeopatycznych

Preparaty te są produkowane z naturalnych składników. Mogą one być w formie maści, globulek, ziarenek lub kropli. Najpopularniejszymi surowcami, używanymi do sporządzania leków homeopatycznych są:

  • Arnika górska
  • Rumianek
  • Aloes
  • Sól morska
  • Glinki
  • Pierwiastki

Dużo więcej kontrowersji wywołują leki produkowane z patologicznych wydzielin ludzi i zwierząt. Jednak mimo tego, leki homeopatyczne posiadają Świadectwo Dopuszczenia do Obrotu, wydane przez Instytut Leków. Taki rodzaj leczenia ma dużo zwolenników, ale i liczba przeciwników jest podobna. Ci drudzy są przekonani, że taka metoda opiera się wyłącznie na efekcie placebo. Jeśli więc zastanawiasz się nadal, czy ona jest dla Ciebie – z pewnością nie szkodzi, jednak w pewnych przypadkach nie zastąpi medycyny konwencjonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *